چاپ روي اشياء

Posted in آموزش

تكنولوژي چاپ روي اشياء با هرنوع پرينتررنگي

Crystal Coating

 

الف :

درروش غير مستقيم و بعبارتي با استفاده از پرينترهاي رنگي جوهرافشان چاپ عكس ، كليه كاربران ميتوانند ابتدا با توليد يك سطح قابل پرينت بروي يك طلق معمولي ( آغشته نمودن يك ورقه طلق به وارنيش كريستال كوتينگ نوع هنري يا عكاسي ) تصوير و يا طرح مورد نظرخود را با هرنوع كيفيت روي طلق ورني خورده چاپ نموده و سپس با دو روش نوردهي و چسبي طرح مورد نظررا  بروي شي‌ انتقال دهيد .


روش نوردهي و ايجاد طرحها و عكسهاي عكاسي شده بروي اشياء

ابتدا وارنيش كريستال عكاسي را بصورت غير مستقيم حرارت دهيد تا غلظت آن به غلظت آب برسد، سپس سطح طلقي را با با اين وارنيش پوشش دهيد ، براي اين منظور كافيست مقدار 10 ميليگرم ( دو درب شيشه نوشابه را براي قطع A4  ) را روي طلق ريخته و بوسيله يك قلم مو به آرامي تمام ورني را روي سطح طلق بصورت يكدست پخش كنيد ، پس از خشك شدن كامل با يكي از انواع پرينترهاي جوهر افشان طرح مورد نظر را پرينت نمائيد سپس روي شي مورد نظر را با مقدار كمي پليمر UV پوشش دهيد و به آرامي طلق چاپ شده را روي آن قرارداده و بوسيله انگشت دست و يا شي نرمي سعي كنيد تمامي حبابهاي هواي بين طلق و شي خارج شود و براي تثبت طلق به روي شي يك قطعه شيشه روي آن قراردهيد آنگاه از فاصله 40 سانتيمتري با پرژكتور نوردهي مخصوص سطح طلق را بمدت 10 دقيقه نور دهيد و پس از آن با يك تيغ دور طلق را خط گرفته و طلق را به آرامي از روي شي بر داريد طرح يا عكس بروي شي ميچسبد و طلق جدا ميشود بعد از چند دقيقه جهت محافظت از سطح كار ميتوانيد با روكش دادن سطح شي با ورني هاي مخصوص شركت آنرا كاملا محافظت نمائيد .

 

به ازاري هر ليتر از كريستال عكاسي حدود 200 تا 250 طلق در ابعاد A4 توليد ميشود

روش استفاده از چسب 2000 و كريستال هنري جهت ايجاد طرحهاي گرافيكي و تصاويري هنري ( ميناتور ، انواع نقاشي هاي دستي و غيره به روي اشياء )

 

ابتدا سطح طلقي را با وارنيش كريستال كوتينگ نوع هنري پوشش ميدهيم براي اين منظور فقط كافيست مقدار 5 ميليگرم ( يك درب شيشه نوشابه يا كمي بيشتر ) را روي طلق ريخته و بوسيله يك قلم مو به آرامي تمام سطح طلق را بصورت يكدست پخش كنيد ، پس از خشك شدن از همان طرفي كه وارنيش كريستالزده شده با يكي از انواع پرينترهاي جوهر افشان پرينت نمائيد ، پس از چند دقيقه طرح مورد نظر روي طلق كاملا خشك شده است .

تذكر :

سعي كنيد سطح طلق عاري از هرگونه اثرانگشت ، چربي و گرد و غبارباشد، درغيراينصورت وارنيش كريستالبصورت يكنواخت پوشش داده نميشود .

ب : تمامي سطح شي مورد نظر را با استفاده از چسب 2000 بصورت صاف و صيقلي ( با روش اسپري كردن و يا قلم مو و غيره ) پوشش دهيد و بگذاريد بمدت 20 دقيقه در جاي گرمي بماند تا رنگ آن از سفيدي به شفافي تغيير كند و چسب فعال شود ( براي نگهداري از سطوح چسب خورده ميتوانيد از كاغذ هاي روغني استفاده نمائيد ) .

ج : طلق چاپ شده را بصورت يكنواخت و دقيق روي سطح چسب خورد شي مورد نظر با فشار بچسبانيد و پس از هواگيري هاي لازم جهت تشكيل نشدن حباب بين چسب و طلق و نيم تيغ كردن طلق و لايه فيلم ، طلق را به آرامي از روي شي جدا كنيد بصورتيكه فيلم چاپ شده روي طلق كاملا به چسب روي شي بچشبد .

د : به آرامي با يك دستمام كاغذي خشك روي فيلم چسبيده شده به شي مورد نظر سعي كنيد اگر حبابي موجود است آنرا با فشار به شي بچشبانيد و پس از آن روي فيلم را با يكي از ورني هاي پيشنهادي كاملا در برابر شستشو و صدمات ديگر مقاوم نمائيد .

ه : دربعضي از طرحها و عكسها به جهت پرهيز ازمشاهده حباب و يا اثر چسب روي شي و يا اشياء رنگي ( اشياء با رنگهاي تيره ) ميتوانيد ابتدا روي طلق چاپ شده را با يك اسپري رنگ سفيد پوشش دهيد و بعد از خشك شدن كامل آنرا به شي مورد نظر بچسبانيد اينكار باعث ميشود پوشش سفيد رنگ از نشان دادن اثر چسب و يا رنگ تيره شي جلوگيري نمايد .

 

به ازاري هر ليتر از كريستال هنري حدود  تا 250  تا 300 طلق در ابعاد A4 توليد ميشود

به ازاري هر ليتر از چسب 400 حدود  تا 600 قطعه در ابعاد A4 توليد ميشود

 

  روش استفاده از پرينتر جوهر افشان با جوهرهاي خاص :

 ملزومات :

 كاغذ گرم

ظروف كوت شده پرس گرم شامل : ( ليوان هاي معمولي ، ليوانهاي جادويي ، پيش دستي ، بشقاب و سراميك ) و درصورت نياز به كوت كردن ظروف مورد نظر مشتري مايع كوت مخصوص

پرينتر مخصوص جوهر افشان

  ابتدا طرح مورد نظر خود را با پرينتر رنگي مخصوص روي كاغذ گرم چاپ كنيد سپس قسمتهاي اضافي كاغذ چاپ شده را از طرح خود قيچي كنيد و طرح را روي شي مورد نظر بگذاريد و يك دستگاه پرس گرم عمليات انتقال طرح را بروي شي انجام دهيد .

 

روش استفاده از ورني سراميك

بطور كلي جهت محافظ از لايه فيلم  Transfer شده ( انتقال داده شده روي سطوح مورد نظر از آسيب هاي ) مواد شيميايي ، آب ، گردو خاك و غيره و براق شدن سطح و جلوه هنري پيدا كردن آن استفاده از ورني سراميك جهت كليه اشياء از قبيل( سراميك ، كاشي ، سنگ ، چوب ، فلز ، بشقاب ، ليوان ، و غيره ... ) ضروري است .

 

روش كار براي محافظت از سطوح چاپ شده اشياء :

ابتدا بسته به مقدار مورد نياز مقدار 10 ميليگرم از ورني بطري يك ليتري را درظرف جداگانه اي بريزيد سپس به اندازه 1 ميليگرم از بطري 100 ميليگرمي روي آن بريزيد و با 1 تا 2 برابر حلال مخصوص خوب مخلوط كنيد و سپس بوسيله اسپري كردن و يا قلم مو و غيره روي گار بزنيد و بگذاريد در مكاني با دماي متوسط به آرامي خشك و سخت گردد .

 

هر يك ليتر از ورني محافظ حدود 500 قطعه A4  را پوشش ميدهد